Представники громадської організації «Медичний контроль» розповіли про свій досвід боротьби з корупцією в лікарнях Миколаєва та оголосили про початок аналогічної всеукраїнської кампанії. Мета громадських активістів: замість поборів у лікарнях впровадити нормальну і легальну систему обліку благодійних внесків, а також забезпечити повний контроль місцевими пацієнтами та громадами витрачання коштів. Це допоможе викорінити корупцію, знизити вартість медичної допомоги для пацієнтів, зберігши при цьому доходи лікарів.
Як розповів голова миколаївської організації «Медичного контролю» Дмитро Рябченко, в Миколаєві за кілька місяців кампанії по боротьбі з корупцією вдалося викорінити побори за послуги діагностики (МРТ, КТ, рентген, УЗД) в міських клініках, які досягали 400-600 грн абсолютно без економічних розрахунків та обґрунтувань. На сьогодні в Миколаєві готується підписання меморандуму з міською та обласною владою про те, що в державних лікарнях всі ці обстеження будуть дійсно безкоштовними для пільгових категорій, а для решти пацієнтів рекомендований благодійний внесок за обстеження буде переглянутий у бік зниження. Є підстави вважати, що ціна буде знижена у декілька разів. Спостерігати за виконанням меморандуму будуть місцеві пацієнти і активісти, які згуртувалися в місцевий осередок «Медичного контролю» завдяки успішній боротьбі Дмитра Рябченко з корупцією в лікарнях.
Заступник голови Координаційної ради «Медичного контролю» Ігор Щедрін зазначив:
– Не секрет, що по всій Україні медицина фактично не є безкоштовною: усюди є практика збору коштів за медичні послуги. У тому вигляді, як це відбувається в Україні, це абсолютно незаконно і можливо тільки при повній бездіяльності правоохоронців. Зібрані гроші витрачаються в тіні, безконтрольно для пацієнтів і навіть для самих департаментів охорони здоров'я облдержадміністрацій. Зібрані кошти стають особистим гаманцем головлікаря. Вони розкрадаються на типових для регіонів «тендерах» із заздалегідь встановленим переможцем і закладеної в ціну сумою «відкату».
– Що це означає для пацієнта? Що замість 50 грн за МРТ він повинен буде платити 600 грн, а замість 3420 грн за операцію – 10000 грн. Що це означає для лікаря? Що замість білої і законною надбавки до зарплати в 4000 грн на місяць він отримає 2000, притому з ризиком сісти у в'язницю, – заявив Ігор Щедрін. – Успіхи Дмитра Рябченка в Миколаєві показують, що цю систему можна зламати і створити розумну і нормальну. Поки Україна на довгому і складному шляху до страхової медицини така тимчасова система підвищить доступність медпослуг, знизить хворобливість перехідного періоду.
«Медичний контроль» оголосив про початок всеукраїнської кампанії по боротьбі з корупцією в медичних установах. Пропонується врахувати і легалізувати всі кошти, що надходять в клініки з кишень пацієнтів, і створити систему громадського контролю над цими засобами завдяки роботі Наглядових рад. При кожній клініці України може і повинна виникнути Наглядова рада з відкритим членством пацієнтів, пересічних громадян, громадських активістів та представництвом самих лікарів клініки. Така рада зможе стежити за витратами клініки, діяльністю благодійного фонду при цій клініці, прозорістю формування рекомендованих розмірів благодійного внеску і так далі. Якщо для таких Наглядових рад буде повністю відкрита структура витрат клініки, вони зможуть присікти всі зловживання.
Володимир Тихонов, громадський активіст, лікар-онколог з Національного інституту раку:
– Наша кампанія явно спрямована на інтереси пацієнтів, але нічого не вийде, якщо не будуть враховані інтереси лікарів. А вони так само полягають у підвищенні прозорості засобів, які збирає лікарня за рахунок благодійних фондів. Ми чудово розуміємо, що за 1200 гривень на місяць (а саме стільки отримує лікар у столичній клініці, після 7 років у вузі і 7 років стажу) прожити не можна. Це і призвело до розквіту системи благодійних внесків. Але ця система виродилася так, що сьогодні вона служить в основному на користь головлікаря, а лікарі і самій медустанови отримують кошти за залишковим принципом. Якщо прибрати зі схеми корупцію на рівні керівництва лікарень (шляхом створення незалежних наглядових рад при клініках), то виграють усі: і лікарі, і пацієнти.
«Справа» оголошує війну корупції в лікарнях
Кілька місяців тому миколаївський активіст, самооборонівець, глава місцевого відділення громадської організації «Медичний контроль» Дмитро Рябченко почав боротьбу проти поборів у лікарнях за діагностичні послуги: КТ, МРТ, УЗД, рентген. Дізнатися більше про «Справа» оголошує війну корупції в лікарнях
Про нас у ЗМІ: За корупцію в лікарнях Миколаєва взялися місцеві громадські активісти
19 березня, 2015
Перший національний, Передача Новини, Випуск 21:00
Ілона ДОВГАНЬ, ведуча: За корупцію в лікарнях Миколаєва взялися місцеві громадські активісти. Перший результат – вони домоглися безкоштовної МРТ. На черзі – УЗД, платні аналізи та всі обстеження й лікування в онкоцентрі, які мають бути безкоштовні. Про миколаївський досвід боротьби з корупцією – наші колеги.
Вікторія ЛАКЕЗІНА, кореспондент: Пенсіонерка Валентина Сізова потрапила в лікарню із загостренням радикуліту. Каже: вже з першого дня в неї почали вимагати гроші за найменшу послугу. Дізнатися більше про Про нас у ЗМІ: За корупцію в лікарнях Миколаєва взялися місцеві громадські активісти
У миколаївських лікарнях створять Громадські Наглядові Ради
Миколаївська ОДА разом з Офісом розвитку Миколаївщини розробили алгоритм створення Громадських Наглядових Рад в обласних лікарнях. Пілотний проект стартує в Миколаївській обласній лікарні. Ради захищатимуть права пацієнтів, контролюватимуть розподіл коштів, вирішуватимуть конфліктні ситуації, що виникають у закладах, а про свою діяльність інформуватимуть пацієнтів та громадськість. Дізнатися більше про У миколаївських лікарнях створять Громадські Наглядові Ради
Перша наглядрада у миколаївській лікарні розпочне роботу на початку червня
СПРАВА робить свою СПРАВУ. Вже у червні в Україні з'явиться перша Громадська наглядова рада (ГНР) у лікарні. Пілотний проект зі впровадження наглядрад буде реалізовано на базі Миколаївської обласної лікарні завдяки зусиллям «Справи», «Медичного контролю», Офісу Розвитку Миколаївщини і політичній волі керівництва області. Дізнатися більше про Перша наглядрада у миколаївській лікарні розпочне роботу на початку червня