Навесні 2014 засновники ГО «Справа» Ігор Щедрін і Олександр Нойнець почали громадську кампанію проти чиновників часів Януковича, які всерйоз зібралися пережити падіння самого режиму Януковича і продовжити займатися казнокрадством і здирництвом.
Мова йде про керівництво Державної служби лікарських засобів. Ця державна структура, назва якої мало що скаже більшості громадян України, відає державною політикою у фармацевтичній галузі. Тоді це був ринок в 4,5 мільярда доларів на рік. Ринок, який вручну грабували керівники Держлікслужби, вимагаючи гроші з фармвиробників за кожен чих, а потім ще окремо витискаючи їх з ринку на користь своїх друзів. Зрозуміло, це позначалося на вартості ліків: коли немає конкурентного середовища, ліки коштують дорого. Або їх просто немає. Корупція приносила керівництву Держлікслужби шалені гроші і вплив, фактично рівний впливу керівництва МОЗ.
Після тривалої та непростої кампанії Ігор Щедрін (він же – один із керівників громадської організації «Медичний контроль») та Олександр Нойнець разом з союзними громадськими активістами домоглися звільнення корумпованого керівництва Держлікслужби. Не обійшлося без скандалів та биття люстр, а в кульмінаційний момент активісти стояли поруч з броньовиком під Кабміном і були готові на рішучі дії. Врешті-решт корупціонери були звільнені.
Зрозуміло, після цього тиша у фармгалузі не настала. Попереду ще дуже багато роботи. Але тільки звільнення корупціонерів відкриває можливість для законодавчих реформ і запровадження нових правил гри.
Ще один приклад успішних дій такого роду – викриття корупційної спроби військово-медичного департаменту Міноборони України в розпал війни нажитися на закупівлі медобладнання. Замість пошуку дешевих і ефективних пропозицій чиновники вирішили все купити в одного фактичного власника та 6 його технічних «конкурентів». Спробу вчасно викрив «Медичний контроль» і оприлюднив документи, що викривають військово-медичний департамент Міноборони та його очільника Віталія Андронатія. Через кілька тижнів дій активістів і кілька сюжетів на центральних телеканалах Андронатія відправили у відставку за незадовільне проведення держзакупівель.
Такі приклади показують, що, за наявності твердої волі, кампанії рядових громадянських активістів можуть призводити до усунення великих чиновників. Активісти ГО «Справа» не раз доводили це і ще доведуть. На жаль, відставка корупціонера в Україні не означає посадку. «Справа» виступає за посилення покарання для чиновників-корупціонерів, жорсткий контроль над антикорупційною роботою правоохоронців, а також законодавчі зміни, які дозволять доводити справу до суду і змушувати злодіїв дійсно йти за грати.